VİZE

Pasaportların, istenilen vizenin bitiş tarihinden en az altı ay uzun olacak şekilde geçerliği olmalıdır.  “Resmi pasaportlar” terimi, diplomatik, hizmet, özel ve resmi pasaportları kapsar. Bir ülkenin vatandaşlarına yönelik vize uygulamasına bakmaksızın, o ülkenin seyahat belgelerini takip edenlerin, önceden Türk heyetlerinden vize almaları gerekir.

Eğer geçerli bir vizeniz varsa, 90 güne kadar ikamet izni almanıza gerek yoktur. Öte yandan, Türkiye’de oturmak, çalışmak ya da öğrenim görmek isteyen yabancıların, vizelerinin geçerlik durumuna bakmaksınız, Türkiye’ye ulaşır ulaşmaz en yakın polis merkezine giderek kayıtlarını yapmalarını gerekir. 

17 Nisan 2013 tarihi itibariyle, elektronik vize (e-Vize), sınır geçişlerinde uygulanan “yapıştırma vize” uygulamasının yerini almıştır. Başvuranların yapması gereken, www.evisa.gov.tr adresine giderek, gerekli bilgileri doldurmaları ve (başvurunun onaylanmasından sonra) çevrimiçi ödemelerini gerçekleştirerek e-Vize’lerini yine çevrimiçi olarak elde edebilirler. E-vize, seyahatin, sadece turizm veya ticari amaçlarla yapılması durumunda geçerlidir. Eğer seyahat, çalışma ve öğrenim görme gibi diğer amaçlar için gerçekleştirilecekse, Elçiliklerden ya da Konsolosluklardan vizenin alınması gerekir.

Vize ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için, Dışişleri Bakanlığı’nın resmi İnternet adresini ziyaret edebilirsiniz: http://www.mfa.gov.tr/sub.en.mfa?cc4e437c-6769-4d79-9017-10b63c651224

İkamet izni ile ilgili daha fazla bilgi için de Türk Ulusal Polisi’nin resmi internet adresini ziyaret edebilirsiniz: http://www.egm.gov.tr/EN/Pages/Residence-Permit-Procedures.aspx

Yüzüncü Yıl Üniversitesi ikamet izin sürecinde size yardımcı olmaktadır.